Trenażer samochodu

Trenażer przeznaczony jest do doskonalenia umiejętności w sytuacjach zagrożeń pożarowych pojazdu osobowego oraz do ćwiczeń z zakresu uwalniania uwięzionych osób w wypadkach komunikacyjnych .

W komorze silnika, w kole przednim, w kabinie pasażerskiej oraz w bagażniku zamontowany został zestaw palników gazowych umożliwiających ćwiczenie akcji gaśniczych. Scenariusze ćwiczeń przewidują załączanie ognisk pożarów pojedynczo lub w różnych kombinacjach. Trenażer zasilany jest z zestawu trzech butli z gazem propan.

Trenażer został zaprojektowany również do przeprowadzania ćwiczeń z zakresu ratownictwa technicznego i uwalniania uwięzionych osób w wypadkach komunikacyjnych. W tym celu wykorzystywane są trudnopalne manekiny osób dorosłych oraz dzieci, które umieszczamy w pojeździe. Ewakuacja poszkodowanych może następować z użyciem narzędzi hydraulicznych poprzez przecięcie słupków pojazdu i odchylenie dachu lub poprzez otwarcie drzwi z użyciem narzędzia ratowniczego hooligan.

W celu uzyskania efektu zapłonu cieczy łatwopalnych istnieje opcja wyposażenia trenażera w rozpylacz paliw płynnych. Urządzenie dozuje w kontrolowanych ilościach rozpylone paliwa płynne na rozgrzaną powierzchnię misy, dzięki czemu uzyskujemy efekt gwałtownych płomieni.

Dostępną opcją jest również odstraszacz hukowy imitujący wybuch np. pojemnika LPG. Nadzór nad prawidłowym działaniem sprawuje system RAF23.